Često pacijenti imaju nedoumice kako da se ponašaju nakon vađenja zuba. Da li smeju da peru zube, kada da jedu, koje lekove da piju…zato smo želeli da odgovorimo na ta pitanja i razrešimo sve nedoumice.
Bitno je da pacijenti slušaju savete svog stomatologa i budu disciplinovani u naredna 24h kako bi izbegli komlikacije prilikom zarastanja rane.
Važno je:
- Gazu koju je stomatolog postavio na mesto izvađenog zuba držati čvrsto zubima 10min i nakon toga izbaciti. Na taj način se vrši pritisak na ranu i zaustavlja krvarenje.
- Sa kozumiranjem hrane možete početi nakon prestanka dejstva anestezije, kako se ne biste ugrizli i povredili zbog neosteljivosti tog područja. Nekada su ti bolovi jači od izvađenog zuba.
- Na dan vađenja izbegavati vruću hranu i napitke zato što sve toplo širi krvne sudove i dovodi do krvarenja. Jesti hranu koja je prohlađena, kašasta bez sitnog zrnevlja ( susam, mak, kim) kako ne bi zapali u ranu. Preporučuje se sladoled, hladan jogurt, hladan sok..
- Izbegavajte da pijete bilo šta na slamčicu zato što postoji mogućnost istiskivanja koaguluma iz rane koji je jako bitan za njeno pravilno zarastanje.
- Ukoliko vam stomatolog prepise antibiotike ili analgetike nemojte piti alkohol dok traje terapija.
- Ukoliko ste pušač smanjiti cigarete koliko je moguće zbog stabilnosti krvnog ugruška u rani.
- JAKO JE VAŽNO da nastavite sa održavanjem oralne higijene. Oprati zube pažljivo, izbegavajući predeo oko rane, lagano isperiti usta vodom bez mućkanja.
- Ukoliko su vam postavljeni konci nakon vađenja možete ih pazljivo očstiti gazom.
- Ne dirati ranu jezikom ili prstima.
- Nemojte grejati stranu na kojoj je rađena intervencija, ne držati ruku i maramicu, izbegavati spavanje na toj strain.
- Tokom prvih nekoliko dana izbegavati teže fizičke aktivnosti naročito ukoliko je izvađen zub u gornjoj vilici.
- U slučaju pojave bola nakon prestanka anestezije možete koristiti analgetike ali nikako one koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu kao što su Andol, Aspirin, Midol. MOŽETE PITI paracetamol, kafetin, brufen.
- Antibiotike pijete samo u slučaju da vam je tako prepisao vaš stomatolog.
- Blaga sukrvica je normalna pojava u prvih 48h.
- Dva, tri dana nakon intervencije rana postaje beličasta usled ispiranja crvenih krvnih zrnaca pljuvačkom i stvaranja fibrina što je normalan proces zarastanja. Mnogi se pacijenti uplaše misleći da se radi o gnoju. Nema potrebe za antibioticima.
- Ukoliko ste imali hirurško ili komplikovano vađenje zuba, preporučuje se korišćenje hladnih obloga da ne bi došlo do pojave većih otoka. Otok nije znak infekcije već reakcija kosti na rad. Odmah nakon intervencije, stavljati hladne obloge spolja u predelu izvađenog zuba. Nikako ne koristiti led, već maramicu natopljenu hladnom vodom ili kesu povrća iz zamrzivača. Obloge držati 10min pa obavezna pauza da ne bi došlo do preteranog skupljnja krvih sudova jer nam normalno krvarenje treba za zarastanje rane.
- Bol je najintezivniji na dan intervencije i sutradan. Nakon toga bi trebalo polako da popušta. Ukoliko se treći, četvrti dan bol intenzivira u pitanju je kompikacija pri zarastanju rane. Zove se alveolitis To nije infekcija rane, već samo njeno otežano zarastanje. I dalje nema potrebe za antibioticima. Ukoliko je alveolit uporan često se stomatolozi odluče za antibiotsku terapiju je sam alveolitis može biti dobra podloga za bakterije. Bol je izuzetno jak, naročito se pojačava noću, ne prolazi na analgetike ili je sam period bez bola kratak. Sve o alveolitisu i drugim komplikacijama pri vađenju zuba i zarastanju rana biće u nekoj narednoj temi.